Jak to jest z tymi śmieciami?

„Po co segregować, skoro wszystko zabiera jedna śmieciarka?”

Słyszeliście kiedyś takie stwierdzenie? Ja nie tylko słyszałam, ale też sama go używałam. Ruszyło mnie jednak sumienie i pomyślałam, że powinnam to sprawdzić, bo przecież to nie może być prawda.

NO I NIE JEST! Więc każdy kto używa tej wymówki jest małym leniuszkiem, takim jakim byłam też ja.

Czasem śmieci z kilku kontenerów trafiają do jednej śmieciarki, to fakt, ale większość z nich jest wyposażona w przynajmniej 2, jak nie 3 komory i segregacja odbywa się już w momencie wsypywania do nich śmieci.

A strona MPO jest bardzo pomocna i kolorowa i można tam zobaczyć co, gdzie i jak: https://www.mpo.com.pl/zasady-segregacji-i-odbioru-odpadow

Dla mnie segregacja zaczęła się od wprowadzenia w domu „pojemnika” czyt. [jednej z papierowych toreb, które zawsze zostają po fajnych zakupach, a których szkoda wyrzucić] na plastik i tworzywa sztuczne. Od kilku dni zauważyłam, że dzięki temu kosz wolniej się zapełnia, a segregacja wcale nie zajmuje dużo więcej czasu, to tylko kilka sekund na opłukanie puszki czy opróżnienie pojemnika. I tak jakoś… czyściej się robi przy gotowaniu. Serio, wcale nie trzeba kupować 5-ciu koszy w Ikei i zamieniać kuchnie (a u większości z nas aneks kuchenny) w krainę śmieci. Bo:

  • jak papier to tylko suchy więc nie ma tego dużo.
  • jak szkło to też można zrobić oddzielną torbę, ale dla mnie akurat najłatwiej jest odstawiać szklane butelki czy słoiki w rogu na blacie i zabierać do kosza jak wychodzi się z domu. Nie ma tego dużo, nawet jak się jest piwoszem.
  • Jak bio to ja jeszcze nie umiem takich rzeczy… tbc
  • jak wielkogabarytowe to jak się meble skończą a jeszcze mi się nie skończyły
  • jak zielone to przecież nie w bloku – ktoś mądry wymyślił, że zielone będą czarne 🙂

A tak się czuje jak segreguje:

so_good

 

Chcecie zacząć segregować? Głupio wam jak przychodzą znajomi i pytają gdzie macie plastik, a wy mówicie „połóż tam, dziś już akurat wyrzucałem” głosem Bogusława Lindy, a tak naprawdę wrzucicie do zwykłego kosza jak tylko wyjdą?  Weźcie papierową torbę i zacznijcie. Może się przyjmie!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.