Co znaczy “EKO”?

Wydaje się, że hasło “EKO” wpisało się już na dobre w naszym codziennym słowniku. Czy jednak wiemy co tak naprawdę oznacza i co się za nim kryje?

Hasło „EKO” to nic innego jak skrót słowa „ekologiczny”. Określenie to odnosi się do wyrobów przemysłowych, wskazując, że są one bezpieczne dla środowiska, a ich pochodzenie jest naturalne. Pojęcie odnosić się więc może zarówno do produktów spożywczych, kosmetyków, a nawet mebli!

W przypadku żywności będą to produkty pochodzące bezpośrednio z gospodarstw ekologicznych, przy produkcji których nie stosuje się nawozów sztucznych, środków chemicznych czy antybiotyków.

Ale jak sprawdzić czy produkt jest faktycznie „EKO”?

Niestety nie wszystkie produkty stosujące takie modne określenia jak: „naturalny” czy też „eko” faktycznie takie są.  Produkt ekologiczne muszą przede wszystkim posiadać odpowiedni certyfikat, wydany przez odpowiednie jednostki certyfikujące, które kontrolują producenta. W przypadku produktów spożywczych, w Unii Europejskiej oficjalnym symbolem nadawanym produktom ekologicznym jest tzw. eko liść (liść utworzony z gwiazdek na zielonym tle). Jedynie taki symbol, daje nam pewność, że mamy do czynienia ze zdrową i ekologiczną żywnością.

Czy „EKO” oznacza to samo co „BIO” i „ORGANIC”?

EKO, BIO i ORGANIC to w zasadzie hasła używane zamiennie. Każde z nich określa produkty ekologiczne, pochodzenia organicznego. Co jednak ważne, aby dany produkt mógł być określony jako „BIO” (zgodnie z unijnymi przepisami) musi być wyprodukowany w minimum 95% w sposób ekologiczny (opierając się na naturalnych produktach i procesach)!

Można więc śmiało uznać, że pomimo marketingowo – reklamowego trendu hasło „EKO“ to nic innego jak określenie odnoszące się do życia w równowadze z naturą i ochroną środowiska. Produkty ekologiczne zapobiegają zanieczyszczeniom powietrza, wody i gleby, uprawiane są bez użycia pestycydów oraz nawozów sztucznych oraz w warunkach sprzyjających środowisku.

Czytajmy więc etykiety i nie dajmy się zwieść, że wszystko co oznaczone jako „zielone” jest naturalne i pozytywnie wpływa na środowisko!

– Karolina

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.