Segregacja Śmieci – fakty i mity

segregacja śmieci

Po dwóch szkoleniach live o segregacji śmieci, które poprowadziłam na instagramie na profilu @akademia_instaszkoleń postanowiłam zrobić podsumowanie i zebrać przekazywane informację w całość 🙂

Segregacja śmieci

Od dawna mówię o tym, że segregacja śmieci nie jest trudna jeśli będziemy uczyć się jej stopniowo. Nie musisz od razu mieć własnego kompostownika czy 5-ciu koszy w kuchni. Na początek wystarczy przyjąć kilka prostych zasad, dzięki którym będziesz miał pewność, że nie popełniasz błędów. Zacznij od odkładania szkła i suchej makulatury – papieru. Jest to proste i nie ma ty aż tak dużo haczyków. Stopniowo zacznij segregować też metale i tworzywa sztuczne. Sprawdzaj prawidłowe zasady segregacji na zaufanych stronach lub wydrukuj sobie dokładne wytyczne twojej gminy i przyklej w widocznych miejscu np. na lodówce.

Fakty

Za niesegregowanie śmieci są kary.

Od marca 2020 jest to fakt! Do tej pory gminy nie nakładały kar za niesegregowanie śmieci. Podmioty mogły określić czy prowadzą selektywna zbiórkę czy nie. Opłata za wywóz śmieci nieposegregowanych była dwukrotnie większa niż ta za posegregowane śmieci. Nie była to więc kara, lecz opcja płacenia wyższej stawki. Zmieniło się to w marcu 2020 kiedy został wprowadzony obowiązek selektywnej zbiórki – od tego momentu przewidziane są kary za nie segregowanie śmieci.

Wysokość kar ustala gmina. Zazwyczaj jest to dwukrotność stawki podstawowej, tak jest np. w Warszawie, ale zdarza się, że kara to czterokrotność stawki! Kto może nakablować? Firma która wywozi śmieci może zgłosić błędy w segregacji do Biura Gospodarki Odpadami. Biuro wtedy przekaże informacje dzielnicy, a ta skontaktuje się z danym osiedlem/domem jednorodzinnym lub spółdzielnią. Wszczęte zostanie postępowanie administracyjne.

Jak to wygląda w praktyce? Nie wiadomo, ponieważ nie było jeszcze takich przypadków. Zastanawiające jest co stanie się w przypadku nałożenia kary na spółdzielnie. Czy będzie wtedy obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa? Czy kara zostanie rozłożona solidarnie na wszystkich mieszkańców? Ciekawe…

Nie ma jednego sposobu segregacji śmieci. W każdej gminie trochę się to różni.

Tak! Dlatego kiedy mamy wątpliwości najlepiej jest sprawdzić dokładne wytyczne na stronie swojej gminy! Wyjątków nie jest dużo, ale zdarzają się. Tak jest np. ze skorupkami po jajkach. W większości gmin można wyrzucać je do odpadów BIO natomiast zdarzają się gminy gdzie nie należy tego robić. Wyszukiwarkę gmin która podpowie Wam na jakiej stronie dokładnie znajdziecie informacje jest TUTAJ. (Kafelek w prawym dolnym rogu) Wystarczy wpisać województwo i miejscowość a strona podpowie Wam gdzie znajdziecie rzetelne informacje. Warszawiakom polecam stronę Segreguj na 5 – jest to świetna wyszukiwarka śmieci z bardzo dużą bazą danych.

Mity

Po co segregować śmieci skoro wszystko trafia do jednej śmieciarki?

Większość śmieciarek ma obecnie 2 lub nawet 3 komory. Może wydawać nam się, że wszystko trafia do jednego zbiornika ale w rzeczywistości tak nie jest. Różne odpady są też zbierane w różne dni tygodnia dlatego ta sama śmieciarka może przyjechać po papier, a drugiego dnia wrócić po szkło.

Papierowy kubek jest ekologiczny.

MIT! Papierowy kubek zawsze należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ zawsze jest nasączony substancją która gwarantuje jego wodoodporność lub ma powłokę z materiału sztucznego! Taki kubek nie nadaje się do recyclingu. Nawet jeśli jakimś cudem znajdziemy kubek wykonany w 100% z papieru to po użyciu kubek będzie mokry, a jak wiemy, do papieru wyrzucamy tylko papier suchy.

Rozwiązaniem jest używanie wielorazowego kubka na kawę czy herbatę. W większości kawiarni (o ile nie we wszystkich bo niby czemu nie) możemy poprosić o przygotowanie napoju w naszym wielorazowym kubku. Polecam Wam kubek wielorazowy Veraicon wykonany w 50% z tworzywa bambusowego i w 50% z PP. Jest lekki, wygodny, duży (475ml) a kształtem przypomina tradycyjne „kultowe” jednorazówki.

Resztki jedzenia można wyrzucać do toalety.

Nie można! Resztki jedzenia, mokre chusteczki, patyczki do uszu czy przybory toaletowe zapychają rury i filtry! Tworzą się zatory, które najczęściej trzeba usuwać ręcznie. Toaleta nie jest naszym drugim śmietnikiem, pamiętajmy o tym! Uważajmy też na to jakie substancje trafiają do toalety. Jeżeli np. wyrzucimy stare leki to mogą one nie zostać wyłapane przez filtry, dostać się do wody i wpływać na populacje ryb. SERIO, zobaczcie ten artykuł.

Problematyczne odpady a segregacja śmieci

Od kilku miesięcy na instagramie prowadzę cykl grafik o nazwie # smieciowyweekend. gdzie tłumaczę jak radzić sobie z problematycznymi odpadami. Bazuję na zasadach segregacji dla Warszawy, aczkolwiek staram się zaznaczać różnice zawsze kiedy widzę dużą rozbieżność w zasadach pomiędzy gminami. Zobaczcie przykładowe grafiki, może pomogą Wam lepiej zapamiętać zasady segregacji.

Oznaczenia platiku – jak je czytać?

Podczas szkolenia mówiłam też o oznaczeniach plastiku. Moim celem jest wyeliminowanie jednorazowego plastiku, ale uważam, że aby wygrać, trzeba dobrze znać swojego wroga. Co więcej, jest też plastik wielorazowy np. tritan czy PP. Warto wiedzieć jak odróżnić dobry, wielorazowy i bezpieczny dla zdrowia plastik od tego szkodliwego.

oznaczenia plastiku

1 – PET

Najbardziej popularny plastik. Każdy kojarzy chyba butelki PET np. po wodzie mineralnej. Warto jednak pamiętać, że opakowań z tego tworzywa nie można wykorzystywać ponownie, nie powinny też być nasłoneczniane, ponieważ związki mogą przeniknąć do pokarmu i niekorzystnie wpływać na nasza gospodarkę hormonalną. Ale za to 35 butelek PET to 1 nowy polar! Ten materiał świetnie nadaje się do recyclingu.

2 – HDPE

bezpieczny plastik, którego możemy użyć ponownie. Podobno najbezpieczniejszy. Pakowane są w niego jogurty czy kefiry.

3 – PVC

Polichlorek winylu – Omijamy! Tworzywo niezdrowe i nieekologiczne. Może wydzielać trujące toksyny. Możemy go spotkać w formie folii do pakowania żywności, ale też w ubraniach. Fujka.

4 – LDPE

Jest wykorzystywany do produkcji opakowań na żywność, robi się też z niego folie. Podobno mniej bezpieczny niż numer 2 i 5 ale ogólnie nie jest źle. Zauważyłam, że dużo kosmetyków ma opakowania z tym oznaczeniem (np. tubki).

5 – PP

Polipropylen – Bezpieczny plastik, nie wchodzi w reakcję z żywnością, możemy wykorzystywać takie opakowania wielokrotnie.

6 – PS

Polistyren nie nadaje się do kontaktu z żywnością! Omijajmy ten rodzaj plastiku!

7 – Inne

Ta kategoria jest szara ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić czy jest dobra czy zła. Może być albo bardzo dobra albo bardzo zła. Z jednej strony trafiają tam wszystkie plastiki inne niż pierwsze 6 rodzajów więc może być tam wszystko, w tym BARDZO szkodliwe plastiki. Z drugiej strony do tej kategorii zaliczane są bioplastiki czy tritan które są bardzo bezpieczne. Powinniśmy wtedy widzieć również informację dodatkowe o tym materiale, np. że jest BPA free. Jeśli więc wiemy, że plastik z numerem 7 pochodzi z zaufanego źródła, to jak najbardziej wchodźmy w to. Jeśli jednak widzimy plastik z numerem 7 który jest podejrzany, z niepewnego źródła, bez dodatkowych dopisków o materiale to omijajmy takie opakowania!

Segregacja śmieci nie jest trudna! Wystarczy zacząć i stopniowo uczyć się zasad!

Zapraszam Was na kolejne szkolenia live na profilu akademii_instaszkoleń 💙

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.