Jak pomagać pszczołom?

jak pomagać pszczołom

Czy wiecie, że bez pszczół nie moglibyśmy pić kawy w wielorazowym kubku, nosić bawełnianych ubrań z second handu czy być na diecie roślinnej? Można powiedzieć, że bez pszczół życie w duchu zero waste byłoby niemożliwe! 😎Jeśli argument o #zerowaste Was nie przekonuje to spróbuję inaczej: pszczoły są z nami od 150 milionów lat, a ich wyginięcie groziłoby prawdziwą katastrofą. Bez pszczół nie ma zapylania, bez zapylania nie ma roślin, bez roślin nie byłoby życia. Proste! Zobaczcie jak możecie pomagać pszczołom.

Jak pomagać pszczołom?

Zostałam zaproszona do wzięcia udziału w fantastycznej akcji #beeyope w której firma kosmetyczna Yope pomaga pszczołom. Przez ostatnie dwa lata akcja #beeyope miała na celu sadzenie łąk kwietnych, które dostarczają pszczołom pokarm. Tegoroczna, trzecia edycja akcji opiera się na budowaniu hoteli dla pszczół razem z Fundacją Łąka. Wiedzieliście, że w Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, a większość z nich to pszczoły dzikie? To im właśnie najbardziej przyda się takie schronienie i miejsce do składania jaj.

Źródło: https://yope.me/pl/wspieramy_pszczoly

Zastanawiasz się jak możesz pomóc pszczołom? Oto kilka sposobów:

1. Domki dla pszczół 🐝

Wy też możecie zbudować domek dla pszczół i nie musi to być od razu hotel! Tutaj znajdziecie świetną instrukcję jak zrobić prosty domek, który pomoże pszczołom. Wystarczy trochę trzciny i parę desek.

2. Rośliny przyjazne pszczołom 🐝

Niestety, nie wszystkie kwiaty dostarczają pszczołom pożywienie. Tulipany czy bratki pięknie wyglądają na balkonie, ale nie są w stanie pomóc pszczołom. Zobacz kalendarz roślin przyjaznych pszczołom. Nie musicie rezygnować z ulubionych kwiatów, ale pamiętajcie, że możecie posiać inne gatunki roślin obok nich. Pszczoły ucieszą się z wrzosów (już niedługo!) czy lawendy. A tutaj znajdziecie jeszcze dłuższą listę roślin przyjaznych pszczołom.

3. Poidełka dla pszczół 🐝

W okresie wiosenno-letnim bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, z którym ptaki i owady mogą mieć problem. Susza robi swoje, dlatego zostawianie poidełek jest bardzo dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że poidełko musi chronić pszczoły przed utonięciem więc powinno być wypełnione jakimś materiałem np. kamieniami lub poziom wody powinien być bardzo niski. Tutaj przeczytacie o tym jak zrobić takie poidełko.

4. Kosmetyki Yope z serii Kwiat Lipy 🐝

Kupując kosmetyki marki Yope z serii Kwiat Lipy wspieracie działania na rzecz pszczół! Jak już wspominałam, w tym roku Yope razem z Fundacją Łąka buduje hotele dla zapylaczy. Co więcej, przy zakupie min. 2 produktów z serii Kwiat Lipy w sklepie Yope otrzymasz nasionka do posadzenia własnej łąki przyjaznej pszczołom. 🐝

Uwaga! Mydła i kremy z tej serii pachną obłędnie, opakowania pochodzą z recyclingu, a kosmetyki są wegańskie! Czego chcieć więcej?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.