Eko podsumowanie roku 2020

posumowanie roku

Ostatnio w pracy robiliśmy podsumowanie roku 2020 i jednym słowem musieliśmy go opisać. Moim słowem było „ugh…” Nie tak wyobrażałam sobie początek nowej dekady w sylwestra 2019, ale mimo zmęczenia minionymi wydarzeniami i restrykcjami, nie wszystko było takie złe. Szczególnie pod względem ekologii.

Eko sukcesy i porażki

Lockdown a podróże i produkcja

Zapewne wszyscy słyszeliście o tym, że lockdown dobrze wpłynął na środowisko. Jest mniej podróży i produkcji, czyli mniejszy ślad węglowy, czystsze wody i mniej hałasu. Są to „skutki uboczne” restrykcji, ale co będzie jak wrócimy do „normalności”? Nie zostały wprowadzone nowe procedury stworzone specjalnie po to by zmniejszyć ślad węglowy. Samoloty po prostu nie latają teraz tak często jak jeszcze rok temu. Są to więc pozorne, krótkotrwałe zmiany. Spójrzmy na przykład na Chiny, które były jednym z pierwszych krajów otwartych po marcowym lockdownie. Już na początku maja, zanieczyszczenie powietrza wróciło do poziomu sprzed pandemii. W niektórych fabrykach, w których wzmożone były produkcje by nadrobić stracony czas, poziom zanieczyszczenia wzrósł jeszcze bardziej. To samo może się zdarzyć z podróżami. Nie podróżujemy teraz ze względu na pandemie, ale w momencie poluźnienia restrykcji samoloty nadal bedą latać. Nie wykluczone, że linie lotnicze również zintensyfikują swoje działania by nadrobić stracony dochód.

Segregacja śmieci a kwarantanna

Osoby z potwierdzonym wirusem idą na przymusową kwarantannę, która trwa od 10 do 14 dni. W tym czasie nie wolno wychodzić z domu. By uniknąć rozprzestrzenia się wirusa, niektóre kraje wprowadziły zakaz segregacji śmieci dla domów objętych kwarantanną. Wszystkie odpadki trzeba wkładać w jedną dużą torbę, która ponadto musi być zabezpieczona dwiema plastikowymi torbami. Oprócz braku segregacji możemy spodziewać się dużo większej ilości śmieci na całym świecie. Zamknięci na kwarantannie w domach produkujemy ich dużo więcej (o około 15-20% więcej niż zazwyczaj). Szpitale produkują o 10 czy nawet 20 razy więcej śmieci niż w zeszłym roku.

Sukcesy!

Mimo ciężkiego dla wszystkich roku, było jednak sporo pozytywnych wydarzeń w temacie ekologii. Nie o wszystkich mówiło się głośno, zebrałam więc dla was kilka najważniejszych eko sukcesów.


– Na Islandii zaczęła się budowa pionierskiej instalacji Orca wychwytującej dwutlenek węgla – skończona będzie usuwać aż 4000 ton CO2 z atmosfery rocznie
– Szkocja przeznaczyła 1 milion funtów na początek projektu mającego na celu pozbycie się jednorazowych plastików
– Australia stanęła do walki z marnowaniem jedzenia tworząc specjalną do tego komisję w swoim rządzie
– Brytyjska firma Dash Water stworzyła nowy brzoskwiniowy smak swojej wody używając „niechcianych” brzoskwiń, które były odrzucone przez supermarkety i nie wykorzystane do sprzedaży
– Duński minister rolnictwa Mogens Jensen podał, że od 2027 roku żadna krowa czy byk nie będą mogły być trzymane na uwięzi
– Założyciel Impossible Food przekonuje, że do 2035 roku możemy całkowicie zastąpić wykorzystywanie zwierząt przy produkcji żywności

– W Kielcach zostały postawione ławki z przetworzonych ubrań i zużytego plastiku dla mieszkańców
– Według nowej regulacji Komisji Europejskiej 100% baterii przemysłowych i akumulatorów z pojazdów elektrycznych będzie trafiać do recyclingu
– Paryż zapowiedział zlikwidowanie 140 tysięcy miejsc parkingowych na rzecz zieleni i placów zabaw
– Ikea rezygnuje z wydawania katalogu, którego produkcja sięga 200 mln egzemplarzom rocznie
– Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee opracowali hodowlę ludzkiej skóry, która stanowi alternatywę dla testowania kosmetyków i farmaceutyków na zwierzętach – projekt Ten Bio Ltd.

To tylko niektóre przykłady ze świata ekologii. Takich wydarzeń możecie znaleźć naprawdę dużo, np. TUTAJ! Niektóre mogą wydawać się mało istotne, ale są to kroki w dobrym kierunku i podjęte przez inne firmy czy kraje zrobią ogromną różnicę!

Moje podsumowanie roku 2020

Nigdy nie byłam fanką postanowień noworocznych i stawiania sobie celów – bałam się, że nie dam rady ich zrealizować i staną się kolejną porażką. Teraz jednak wiem, że warto zrobić sobie małe podsumowanie minionego roku i skupić się na dobrych rzeczach. Między innymi po to aby zobaczyć co osiągnęliśmy i poklepać się po plecach mówiąc „good job”. Jest to ważne dla naszego zdrowia psychicznego i niezwykle motywujące. Nawet w tym niefortunnym 2020 roku udało mi się odnieść parę sukcesów.

Oto moja lista sukcesów:

  • Założyłam firmę i wyprodukowałam wielorazowe woreczki na warzywa i owoce Veraicon. Stworzyłam też inne produkty, ale produkcja woreczków była moim pierwszym i najtrudniejszym wyzwaniem.
  • Otworzyłam sklep internetowy, a moje mieszkanie zamieniło się w jeden wielki eko magazyn. Gdybym mogła zrobić to jeszcze raz zastanowiłabym się 10 razy i pewnie dokonałabym innych wyborów w całym procesie ale zdecydowanie nie żałuje mojej decyzji. Baaaardzo dużo się dzięki temu nauczyłam.
  • Po 8 latach przerwy zaczęłam jeździć samochodem. Dla wielu z Was może nie być to eko sukces, ale przy prowadzeniu własnego biznesu jest to absolutnie niezbędne. Dało mi to też poczucie niezależności, którego bardzo potrzebowałam. Już niedługo na blogu pojawi się post o samochodach hybrydowych.
  • po 10 latach przerwy wróciłam do tenisa. W dobie pandemii zrozumiałam jak ważny jest wysiłek fizyczny i jak ważny jest wybór aktywności, która sprawia nam przyjemność. Och, ile godzin męczyłam się na siłowni, która dawała mi mało satysfakcji….
  • Z ekologicznych sukcesów Veraicon mogę pochwalić się edukowaniem innych w temacie segregacji śmieci, prowadzeniem szkoleń live na profilu @akademia_instaszkoleń i czynnym prowadzeniem bloga gdzie poruszyłam wiele ekologicznych tematów. Ruszył też newsletter Veraicon, w którym co środę otrzymujecie dawkę eko wiedzy. Zachęcam Was do zapisania się! Powinniście zobaczyć pop-up będąc na tej stronie.

Jestem pewna, że Wy też możecie znaleźć pozytywne aspekty minionych 12 miesięcy. Bardzo zachęcam Was do spisania na kartce paru sukcesów. Od tego naprawdę robi się cieplej na serduszku! Czemu warto to spisać? Udowodniono, że gdy zapisujemy rzeczy na kartce nasz mózg działa nieco inaczej niż gdy np. zapisujemy je w notatkach na telefonie. Spróbujcie!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.